Barbara Hohenzollern (urodzona na zamku w Ansbach, 29 lub 30 maja 1464 roku, zmarła zamku Plassenburg w Kulmbach lub też w Neustadt, 4 września 1515 roku) herb

Córka Albrechta III Achillesa Hohenzollerna, księcia-elektora Brandenburgii i Anny Wettin, córki Fryderyka II Wettin, księcia-elektora Saksonii.

Poślubiła (sponsalia de futuro) 11 października 1472 roku na zamku w Cölln pod Berlinem (obecnie w jego granicach) Henryka XI Piast (urodzony pomiędzy 1429 a 1435 rokiem, zmarł w Kożuchowie, 22 lutego 1476 roku), księcia na Szprotawie, Krośnie Odrzańskim, Świebodzinie i połowie Głogowa, Kożuchowie, Lubinie i Zielonej Górze. 19 lub 20 sierpnia 1476 roku we Frankfurcie nad Odrą poślubiła (per procura), (rozwiązane 3 lub 7 kwietnia 1500 roku) Władysława II Jagiellończyka (urodzony w Krakowie, 1 marca 1456 roku, zmarł w Budzie, 13 marca 1516 roku), król Czech i Węgier.

W 1472 roku poślubiła księcia Henryka XI głogowskiego, po śmierci którego, aż do swojej śmierci zamieszkała na zamku w Krośnie Odrzańskim, który stał się odtąd "siedzibą wdów".

Małżeństwo z Henrykiem XI głogowskim było bezdzietne, co pozwoliło Hohenzollernom wejść w posiadanie ziemi krośnieńskiej. Owdowiała Barbara powróciła do Brandenburgii i w 1476 roku w domu mieszczanina Chrystiana Buchholza we Frankfurcie nad Odrą zawarła ślub per procura z królem Władysławem II Jagiellończykiem. Właściwy ślub i koronacja Barbary miały odbyć się w Pradze 17 lutego 1477 roku. Termin ten, przekładany przez Władysława II Jagiellończyka nie został dotrzymany. Król nie był już zainteresowany ożenkiem z Barbarą, gdyż utraciła ona swój posag - odziedziczone po zmarłym mężu księstwo głogowskie, które zajął zbrojnie Jan II "Szalony" popierany przez Macieja Korwina. Pomimo starań ze strony Hohenzollernów, aby małżeństwo doszło do skutku, król wycofał się z wcześniejszych umów małżeńskich z Barbarą. Mariaż ich nie został skonsumowany i formalnie małżeństwo to zostało rozwiązane w 1500 roku, gdyż w 1490 roku Władysław ożenił się z Beatrycze Aragońską, a 3 lub 7 kwietnia 1500 roku papież Aleksander VI unieważnił obydwa jego małżeństwa (w 1502 roku Jagiellon ożenił się z Anną, córką Gastona II de Foix de Grailly, która dała mu córkę i syna - jego jedynych potomków).

25 lipca 1492 roku Barbara zwolniła Władysława II Jagiellończyka z wszystkich zobowiązań małżeńskich, a także dążyła do przeprowadzenia rozwodu w Rzymie. Powodem były jej potajemne zaręczyny z frankońskim szlachcicem Konradem von Heydek w 1493 roku. W 1493 roku bracia Barbary, by nie dopuścić do tego małżeństwa, uwięzili ją w zamku Plassenburg, gdzie spędziła kilkanaście lat w odosobnieniu.

Barbara zmarła 4 września 1515 roku w zamku Plassenburg w Kulmbach lub też w Neustadt i spoczęła w krypcie Margrabiów (Gruft des Markgrafen) w podziemiach kościoła klasztornego cysterów w Heilsbronn.


Żródła:

"HOHENZOLLERNOWIE XV-XIX w. - ELEKTORZY BRANDENBURSCY"- autor: Przemysław Jaworski - 2018


BARBARA von Brandenburg w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

Barbara Hohenzollern w "Wikipedii"


27-12-2019